Poslovni dnevnik

‘Kad bi se Varteks riješio duga, bio bi dugoročno održiv i profitabilan’

Novo-staro lice Damir Vanđelić, koji je izradio stručnu analizu varaždinske kompanije, uvjerava:

No, za potrebe financiranja Varteksa, Čajić je pokušao s bankama i HBOR-om ispregovarati otkup Varteksovih dugova, i prema izvorima iz Varteksa HBOR nije pristao, a uslijedilo je odbijanje Čajića da s nekretnina skine teret. Stoga je nemoguća misija postala prodaja nekretnine Kauflandu. Rezultat je raskid predugovora, što je velik udarac za kompaniju.

Što se operativnog poslovanja tiče, tvrtki su se vratili i stari partneri kao što je Boss, a zapošljava oko 900 radnika, no sudbina i za radnike postaje sve upitnija, pri čemu jednočlana uprava dolazi u situaciju da postaje praktički obezglavljena. Sa svim upitnicima što to znači, i čini se po tome postaje subjekt koji ne može ispoštovati sve za što postoji uvjet potpisa odgovorne osobe, npr. za isplatu plaće.

Šturo o ostavci

Pojedinosti u vezi Babićeve ostavke, npr. s kojim danom je dana nisu razjašnjene. Na naš upit iz kompanije o tome nisu komunicirali, te se to ne navodi ni u priopćenju na ZSE. Posrijedi je tek opća informacija o razlozima ostavke zbog neuspješnih višemjesečnih pregovora vjerovnika oko podjele novca od prodaje nekretnina. Međutim, Varteks je ostao i bez prokuristice Valentine Pihir koja je nedavno dala ostavku, a kako je čelnu funkciju NO-a u napustio i sam Bakić, i nadzorničko tijelo sve je krnje. Nakon ostavki čini se i da je samom Bakiću bjelodano da je Varteksu dogorjelo, iako ne tako davno prezadužena kompanija koja je 700 mil. kuna dugova restrukturirala predstečajnom nagodbom, danas ima problem nove vrste: bitno vrjedniju imovinu od duga, ali se vjerovnici ne mogu dogovoriti oko raspodjele utrška. No, kako je zbog toga propao iznimno važan posao s Kauflandom, Varteks dolazi u predbankrotno stanje, jer je poslovna aktivnost takva da je pitanje može li s time isplatiti plaće a kamoli podmirivati dugove. No, kako Bakić ističe, da se realiziraju transakcije koje blokiraju budućnost kompanije, tvrtka može uspješno nastaviti poslovanje. Svoju zahvalu na angažmanu Babiću i Žonji, izrazio je objavom na Facebooku, no u razgovoru za Poslovni dnevnik osvrnuo se na negativnu ulogu HBOR-a, kao i kroz izvadak iz pisma prije godinu dana bankama “kad su blokirale tada ključnu transakciju”. Ponovio je da za njega ova luda avantura pokušaja spašavanja propale kompanije koji je mogao, ali i može uspjeti, znači gubitak između 5 i 10 milijuna eura. Bakić dodaje da će biti zanimljivo gledati ako se stvari ne uspiju posložiti, kome će i kako dopasti nekretnine, koje su “trebale i trebaju značiti zalog za preokret kompanije”.

Da Varteks može imati sigurnu budućnost, mišljenje je Damira Vanđelića čija je analiza pokazala da je to održiva kompanija na europskom tlu. To pokazuju, tvrdi, i njezini komparabilni konkurenti.

Strane banke sklonije kompaniji

”Kad sam krenuo pro bono u izradu stručno-znanstvenog istraživanja, moja je hipoteza bila zasnovana na posve drukčijim očekivanjima. Međutim, pokazalo se da kad bi se Varteks riješio duga, što može bez problema jer vrijednost nekretnina značajno premašuje vrijednost duga, bio bi dugoročno održiv i profitabilan, što znači dobar i za radnike i za dioničare. Uvijek treba voditi računa o balansu između interesa radnika koji ulažu i rad i investitora koji ulažu kapital”, kaže Vanđelić.

Novi momenti očito su “fino tkanje”, u kojem su izgleda strane banke puno sklonije Varteksu od domaće razvojne banke koja bi i po njemu trebala više biti usmjerena razvoj – stvaranje novih radnih mjesta i povećanje BDP-a, a ne toliko na profit.

”Varteks ima sve predispozicije da opstane i bude profitabilan, tako bi se trebalo dogoditi i vjerujem da će tako i biti nakon što se riješi partikularni interesi”, smatra Vanđelić.

Aktualno

hr-hr

2022-08-12T07:00:00.0000000Z

2022-08-12T07:00:00.0000000Z

https://poslovni-dnevnik.pressreader.com/article/281569474505407

Vecernji List